Kim był pierwszy polski dyrektor naszego liceum? Jak zapisał się w pamięci swoich bliskich? Czy jeszcze dziś możemy zapalić znicz na jego grobie? Na te i inne jeszcze pytania znajdziemy odpowiedź w niepublikowanych dotąd wspomnieniach jego siostrzenicy.
Mały, niepozorny zeszyt
Cenne dla nas wspomnienia powstały w roku 1955 i zapisane zostały na 23 stronach liniowanego 16 kartkowego zeszytu szkolnego. Ich autorką była Amelia Cytronowska – jego siostrzenica, a zarazem matka zakonna ze zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Rybniku, prześladowana w okresie stalinizmu.
W czasach peerelowskiego „wojującego ateizmu” osoba księdza dyrektora nie była powodem do chluby. Dlatego też w księdze pamiątkowej z 1972 r. tekst ten nie mógł się ukazać. Pozostawał jedynie jako eksponat w Szkolne Izbie Pamięci, powstałej pod opieką prof. Tadeusza Kucharczaka. On to w kolejnej księdze pamiątkowej, powstałej z okazji 75-lecia szkoły, wykorzystał te wspomnienia do przygotowania obszernego biogramu ks. Siwca. Tym razem zaś ograniczenia wydawnicze nie pozwoliły na ukazanie się tego tekstu w całości. Dziś Internet stwarza zupełnie nowe możliwości…
Do wspomnianego zeszytu dołożona została luźna kartka, zapisana innym charakterem pisma (a może autorstwa samego ks. Siwca?), zawierająca spis głównie niemieckojęzycznych prac naukowych jej wuja. Opatrzona została dopiskiem: „Nie zgubić! Unikat!”. Dzięki pomocy naszego nauczyciela języka niemieckiego – prof. Stanisława Leśnika – dokonano transkrypcji tego dokumentu, który publikujemy jako dodatek w zamieszczonym tu pliku PDF. Pełny tekst wspomnień możesz pobrać tutaj.
Ze wspomnień dowiadujemy się m.in., że ks. Dr Stefan Siwiec pochowany został w Knurowie. Okazuje się, że grób ten (mimo, iż od jego śmierci w tym roku minie 81 lat!) nadal istnieje na cmentarzu parafialnym w Knurowie przy ul. 1 Maja. Udało mi się go odnaleźć w kwaterze księży, gdzie znajduje się m.in. mogiła zasłużonego dla społeczności mieszkańców Knurowa księdza Koziełka.
D. Jądro
Materiał powstał w ramach cyklu „Źródła naszego stulecia”, przygotowanego z okazji 100-lecia I LO w Rybniku. Prezentujemy w nim zbiory z naszej Szkolnej Izby Pamięci.