Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Mateusz Bronikowski spotkał się z wicepremierem Gowinem

Mateusz Bronikowski spotkał się z wicepremierem Gowinem

Nasz absolwent Mateusz Bronikowski, w towarzystwie rodziców i swojego nauczyciela matematyki Dariusza Wantuloka, uczestniczył w spotkaniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, z medalistami międzynarodowych olimpiad przedmiotowych.

Przypomnijmy, że absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku, Mateusz Bronikowski, wywalczył srebrny medal 10. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki w Indiach. Obecnie Mateusz studiuje astronomię na MISMaP Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej o jego sukcesie można przeczytać na stronie http://zs1.rybnik.pl/mateusz-bronikowski-wrocil-z-indii-ze-srebrnym-medalem.html

Dwudziestu czterech medalistów Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych odwiedziło w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. ? Studiując lub myśląc o wyborze studiów, macie przed sobą wiele dróg, wiele możliwości, drzwi najlepszych światowych uczelni stoją przed Wami otworem. Chcę Was jednak zaprosić do współtworzenia silnych polskich uniwersytetów ? powiedział podczas wręczania listów gratulacyjnym wicepremier Jarosław Gowin.

Ponad 30 medali dla polskich licealistów

Reprezentanci Polski na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych zdobyli w ubiegłym roku łącznie 31 medali i 5 wyróżnień. Najliczniejszą grupą okazali się laureaci Międzynarodowej Olimpiady Matematyki Lingwistycznej (7 osób) i Olimpiady Matematycznej (6 medalistów).

– Ruszający w marcu projekt ?Szkoła Orłów? stworzony jest właśnie z myślą o najzdolniejszej młodzieży ? powiedział podczas uroczystości wiceminister Piotr Dardziński. ? Jego celem jest stworzenie na polskich uniwersytetach ścieżek kształcenia opartego o system tutoringu, dedykowanych laureatom olimpiad i najlepszym studentom. Młodzi naukowcy, kształcący się w ramach programu otrzymają stypendia, a realizujące tutoring uczelnie – wsparcie na utworzenie interdyscyplinarnych ścieżek kształcenia. Zależy nam, żeby najwybitniejsi uczniowie wybierali polskie uniwersytety ? podkreślił wiceminister Dardziński.

Najlepsi z nauk ścisłych i przyrodniczych

Medaliści reprezentują rozmaite dziedziny wiedzy, przede wszystkim jednak są to nauki ścisłe i przyrodnicze: matematyka, fizyka, astronomia i astrofizyka, lingwistyka matematyczna, chemia, biologia, a także geografia.

System oceniania laureatów olimpiad jest inny niż np. zawodów sportowych ? medale dostają nie trzy osoby, lecz grupy zdolnych uczniów (np. w jednym roku może być przyznanych kilka złotych czy srebrnych medali z jednej dziedziny).

Pierwszą międzynarodową olimpiadę współorganizowali Polacy

Rywalizacja najzdolniejszych na świecie młodych pasjonatów nauki odbywa się już od niemal 60 lat. Pierwszym tego typu wydarzeniem była Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna, zorganizowana w 1959 r. w Rumunii, przy współudziale Polaków. ? Nauka to zwiastunka wolności, nieustannie poszukująca i pytająca o prawdę. Pierwsze olimpiady międzynarodowe odbywały się w latach głębokiego podziału na Wschód i Zachód, w czasach zimnowojennych, a ich organizatorami byli właśnie naukowcy z bloku państw tzw. demokracji ludowej ? przypomniał wicepremier Jarosław Gowin podczas spotkania w MNiSW.

NAWA ? czyli pomysł MNiSW jak wspierać zdolną młodzież

Spotkanie z laureatami to dobra okazja, by nawiązać także do sytuacji polskiej nauki i szkolnictwa wyższego i do zmian, które dokonują się na tej płaszczyźnie. ? Projekt Konstytucji dla Nauki będzie gotowy w połowie stycznia tego roku, już teraz działa NAWA, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, której zadaniem jest umiędzynarodowienie polskiej nauki i wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej i wymiany akademickiej ? dodał Jarosław Gowin.

Minister nauki zaprasza: wybierzcie studia w Polsce!

Wicepremier Jarosław Gowin zwrócił się do olimpijczyków z zaproszeniem, by chcieli swe pasje naukowe rozwijać w Polsce, na polskich uniwersytetach: ? Nie ukrywam, że bardzo bym się ucieszył, gdybyście wybrali polskie uniwersytety. Reforma szkolnictwa wyższego to suma wielu działań, jednak bez zdolnych i pracowitych studentów pozostanie w sferze teorii. Dlatego zapraszam Was już teraz, byście chcieli współtworzyć silne polskie uniwersytety, konkurujące z najlepszymi na świecie.

Nauczyciele i rodzice ? to oni pomagają zbudować sukces młodych

Szef resortu nauki zwrócił się także do nauczycieli i rodziców najzdolniejszych polskich licealistów, gratulując im i dziękując za wierną i wspierającą obecność w ich życiu, za to, że na co dzień pomagają młodym talentom rozwijać się i wzrastać.

Pełna lista medalistów:
Radomił Baran LVIII Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna
Jakub Boguta XLVIII Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna
Mateusz Bronikowski X Międzynarodowa Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki
Daniel Dylewski XIV Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna
Maciej Dziuba LVIII Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna
Jan Fornal LVIII Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna
Daniel Maksymilian Golec XLIX Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna
Jaromir Hunia XXVIII Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna
Wojciech Jan Jankowski XLIX Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna
Iga Jaworska XV Międzynarodowa Olimpiada Lingiwstyki Matematycznej
Adrian Krzemiński XIV Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna
Anna Kurop XIV Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna
Alicja Maksymiuk XV Międzynarodowa Olimpiada Lingiwstyki Matematycznej
Jan Olkowski XXIX Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna
Paweł Piekarz XV Międzynarodowa Olimpiada Lingiwstyki Matematycznej
Przemysław Podleśny XV Międzynarodowa Olimpiada Lingiwstyki Matematycznej
Michał Pychtin XLIX Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna
Jakub Pypkowski XIV Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna
Patryk Rachwał X Międzynarodowa Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki
Albert Roethel XXVI Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna
Paulina Smaruj XXVIII Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna
Szymon Stolarczyk XV Międzynarodowa Olimpiada Lingiwstyki Matematycznej
Stanisław Strzelecki XXIX Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna
Mariusz Trela LVIII Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna; XXIX Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna