Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Mateusz Bronikowski wrócił z Indii ze srebrnym medalem!

Mateusz Bronikowski wrócił z Indii ze srebrnym medalem!

Srebrny medal 10. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki w Indiach zdobył nasz absolwent, Mateusz Bronikowski. Obecnie studiuje on astronomię na MISMaP Uniwersytetu Warszawskiego.

Młodzi astronomowie z Polski na 10. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w Indiach zdobyli dwa srebrne medale, jeden brązowy i dwa wyróżnienia.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (International Olimpiad on Astronomy and Astrophysics ? IOAA) to elitarne zawody dla uczniów szkół średnich, interesujących się astronomią, astrofizyką i badaniami kosmicznymi. To także miejsce odkrywania talentów, od których będzie w przyszłości zależeć postęp nauki i techniki. Zawody polegają na rozwiązywaniu szeregu zadań teoretycznych oraz przeprowadzeniu i analizie wyników obserwacji astronomicznych.

W tym roku zawody rozgrywane były w Bhubaneswar na wschodzie Indii. Udział wzięło w nich 234 uczniów z 42 krajów. Polskę reprezentowało 5 uczniów i wszyscy zdobyli nagrody.

Srebrny medal do Polski przywiezie Mateusz Bronikowski, absolwent I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz Zofia Kaczmarek z Liceum Akademickiego w Toruniu.

Brązowy medal zdobył Patryk Rachwał z III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Z kolei wyróżnienie otrzymali: Cyryl Waśkiewicz z XIV LO w Warszawie i Michał Wójcik z III LO w Tarnowie.

Źródło tekstu: men.gov.pl