Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Nasi uczniowie sprzątali rzekę Rudę

Nasi uczniowie sprzątali rzekę Rudę

Grupa uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku brała udział w VII Wielkim Sprzątaniu rzeki Rudy.

Na przystani kajakowo-rowerowej w Stodołach uczniowie zostali wyposażeni w kapoki i wiosła, następnie autobusem przewieziono ich do Rud Raciborskich, gdzie rozpoczynał się drugi etap spływu. Na miejscu przywitał wszystkich instruktor kajakarstwa i po krótkim instruktażu oraz dobraniu się w pary uczniowie zwodowali kajaki na rzekę. Pogoda była bardzo specyficzna. Zaczęło się od chmury gradowej, spod której trzeba było uciekać (taka mocna rozgrzewka), następnie grad zmienił się w deszcz. Na trzecim kilometrze były dwie wywrotki, czego efektem było obracanie kajaka i wylewanie wody. Ekipa ?Powstańców? nie poddawała się i walczyła z kolejnymi przeszkodami, m.in. z przenoszeniem kajaka. ? Cały czas coś się dzieje ? mówi Andrzej Piecha, nauczyciel wychowania fizycznego w ZS nr 1 w Rybniku. ? Na wodzie raz płynąć trzeba prawą, raz lewą stroną, czasem kajak obróci i płyniemy tyłem. Nie zauważamy, kiedy przestało padać. Parę zakrętów, chwilka odpoczynku i ponownie konary, przewrócone drzewa, które różnymi sposobami omijamy, przepływamy pod mostkiem i koniec. Ponad cztery godziny za nami. Kajak na ląd, wiosła schować, nogi rozprostować i do autobusu ? wspomina.

Po powrocie do bazy na uczniów czekał ciepły posiłek oraz okolicznościowa koszulka. ? Wszystkim uczestnikom gratuluję ukończenia spływu kajakowego i zachęcam do uczestnictwa w podobnych akcjach promujących rekreację i ekologię ? dodaje Piecha.