Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Nasza drużyna kolejny raz w półfinale 19. Pojedynku na Słowa!

Nasza drużyna kolejny raz w półfinale 19. Pojedynku na Słowa!

Pojedynek na Słowa, którego 19. odsłona wystartowała już 9 listopada, to konkurs edukacyjno-artystycznym upowszechniający literaturę oraz kulturę języka polskiego. W scenicznych interpretacjach poezji mówionej i śpiewanej występuje młodzież szkół średnich z Rybnika, Raciborza i Żor.

Do turnieju stają drużyny złożone z sześciu uczniów recytujących lub śpiewających poezję, akompaniatora oraz jednego występującego nauczyciela. Każdy „pojedynek” poprzedza recital profesjonalnego artysty, a młodzi interpretatorzy mierzący się z tekstami o walorach artystycznych i literackich, są oceniani przez Jury w składzie: Maria Meyer, Grażyna Tabor oraz Danuta Schlette.

Bezkrwawe pojedynki na słowa recytowane i śpiewane są polem do edukacji w zakresie poznawania i interpretacji literatury pięknej, do wzbogacania kultury języka polskiego, oraz znakomitą okazją do poznawania warsztatu prezentacji scenicznych poprzez pozytywne współzawodnictwo. Dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrektorami i nauczycielami szkół oraz instytucji, pasji i wspaniałej pracy opiekunów artystycznych, każdego roku podczas Pojedynku na Słowa objawiają się wyjątkowe talenty, które później często wybierają drogę edukacji artystycznej, niejednokrotnie zdobywając nagrody na festiwalowych scenach – mówi Jadwiga Demczuk-Bronowska, dyrektor artystyczna Pojedynku na Słowa.

10 listopada nasza drużyna w składzie: Martyna Bałazy, Krzysztof Rożek, Matylda Wajner, Klaudia Białek, Grzegorz Witoszek oraz Paulina Hiltawska pokonała reprezentację I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach. Opiekunkami artystycznymi grupy są: Pani Agnieszka Janas oraz P. Marzena Bajorska.

Gościem specjalnym pojedynku był laureat Grand Prix 26. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022 – Krzysztof Stępień.

Powodzenia w dalszych eliminacjach!