Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Polsko-francuska wymiana młodzieży 2018

Polsko-francuska wymiana młodzieży 2018

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku już po raz czwarty gościł u siebie grupę 14 uczniów i 2 nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły Notre-Dame z Castres (południowo-zachodnia Francja, region Oksytanii). Program tygodniowej wizyty był bardzo bogaty.

Od 6 do 13 kwietnia młodzież francuska w towarzystwie rówieśników z ZS nr 1 zwiedziła m.in. Rybnik i okolice, Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach Raciborskich, Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz zapoznali się też z historią i kulturą naszego regionu w Muzeum Śląskim w Katowicach. Przed odlotem goście zwiedzili Kraków i zamek na Wawelu. W programie znalazły się też zwiedzanie rybnickiego muzeum, udział w lekcjach języka angielskiego i rosyjskiego, jak i świętowanie Dnia Frankofonii w szkole.

Goście z Francji byli zachwyceni naszą kulturą, kuchnią, śląską gościnnością i powszechną sympatią, którą okazywano im na co dzień. Organizatorki wymiany Grażyna Holona-Słodczyk i Anna Malinowska, nauczycielki języka francuskiego w ZS nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku wyrażają nadzieję, że planowany na jesień wyjazd młodzieży polskiej do Castres będzie równie owocny i pełen niezapomnianych wrażeń.