Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Alicja Podleśny laureatką OTK 2018

Alicja Podleśny laureatką OTK 2018

Alicja Podleśny, uczennica klasy pierwszej w I LO im. Powstańców Śl. w Rybniku, zajęła VI miejsce w Ogólnopolskim Finale XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej uzyskując tytuł laureata.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji olimpiady były słowa: ?Pokój i nadzieja dla Europu w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka?. Droga do sukcesu Alicji, tak jak pozostałych finalistów, wiodła najpierw przez etapy szkolny i diecezjalny. Na tych stopniach zwycięzców wyłaniano na podstawie pisemnych testów sprawdzających stopień znajomości specjalistycznej literatury obejmującej teksty Pisma Świętego, magisterium Kościoła oraz artykuły naukowe. Do Porszewic k. Łodzi na finałowe zmagania w dniach 5-7 kwietnia przyjechało 123 przedstawicieli 41 diecezji; z każdej trzech najlepszych. Diecezję Katowicką reprezentowali: Alicja Podleśny oraz Natalia Skubisz z I LO im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu Śl. i Kamil Gwóźdź z VIII LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach. Na ostatnim etapie walczono o dziesięć pierwszych miejsc, które gwarantują zaszczytny tytuł laureata olimpiady wiążący się z cennymi nagrodami rzeczowymi i indeksami na kilkanaście kierunków studiów. Przedstawiciele Górnego Śląska do Łodzi wybrali się wraz z opiekunami: ks. Piotrem Piekło – katechetą Alicji, i ks. Szymonem Rosiakiem – katechetą Kamila.

Przez trzy dni finalistów i ich opiekunów gościł malowniczo położony Ośrodek ?Uroczysko? w Porszewicach. Tutaj wieczorem w dniu przyjazdu (czwartek) młodych teologów powitał gospodarz finału, Metropolita Łódzki Abp Grzegorz Ryś. Po wieczornym koncercie wieńczącym czas integracji niektórzy od razu udali się na spoczynek, ale byli i tacy, którzy do późnych godzin nocnych próbowali jeszcze systematyzować wiedzę.

Drugi dzień Olimpiady (piątek) rozpoczął się od godzinnego testu pisemnego zawierającego pytania z całego zakresu materiału obejmującego literaturę zarówno z etapu ogólnopolskiego jaki i z obu wcześniejszych. Po zakończeniu testu komitet organizacyjny rozpoczął żmudny proces sprawdzania prac, a uczestnicy wraz z opiekunami udali się na zwiedzanie Łodzi. Miejski cmentarz, ul. Piotrkowska, Szkoła Filmowa, Muzeum Kinematografii, Planetarium i Centrum Nauki EC1, to tylko niektóre z atrakcji jakie gospodarze zafundowali tego dnia swoim gościom. I choć z ?miasta czterech kultur? do Porszewic wszyscy wrócili późnym wieczorem i mocno zmęczeni, to raczej nikt nie myślał o spoczynku. Nawiązane znajomości i atmosfera pobytu sprawiły, że jeszcze długo w nocy słychać było radosne głosy młodzieży.

Głównym punktem sobotniego poranka była uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Marka Marczaka. Na jej zakończenie ks. prof. Piotr Tomasik ? przewodniczący komitetu organizacyjnego ? ogłosił alfabetycznie nazwiska dziesięciu osób, którzy najlepiej rozwiązali test, a tym samym zdobyli tytuł laureata olimpiady i awansowali do ostatniego, ustnego etapu. Wśród wyczytanych padło nazwisko Alicji Podleśny. Najbardziej stresująca część zmagań, mająca ustalić kolejność miejsc wśród zwycięskiej dziesiątki, została rozegrana bezpośrednio po mszy. Polegała ona na udzieleniu ustnych odpowiedzi na pięć wylosowanych pytań. Komisja egzaminacyjna i finaliści zgromadzili się za zamkniętymi drzwiami, jednak przebieg wydarzeń wszyscy chętni mogli śledzić w osobnej sali dzięki telewizyjnej transmisji. Na zakończenie finału, po zsumowaniu punktów z części pisemnej i ustnej, ogłoszono ostateczne wyniki. Tu okazało się, że Alicja zajęła VI miejsce pośród ok. 10 tyś. uczestników tegorocznej edycji olimpiady wygrywając notebooka i indeks na jedną z Polskich uczelni, m.in. Uniwersytet Warszawski, UKSW w Warszawie, UAM w Poznaniu, KUL, Uniwersytet Opolski czy Uniwersytet Szczeciński. Kierunki, wśród których może wybierać to oprócz teologii również: filozofia, psychologia, pedagogika, resocjalizacja, nauki o rodzinie, filologia klasyczna, filologia polska, italianistyka, kulturoznawstwo, religioznawstwo, historia, historia sztuki, prawo, administracja, stosunki międzynarodowe, politologia, europeistyka, dziennikarstwo, matematyka, informatyka, chemia czy fizyka.

Organizatorami XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej została Diecezja Opolska. Temat przyszłorocznej edycji, to: ?Święty Jacek i nowa ewangelizacja?. Liczymy na kolejne sukcesy!

Ks. Piotr Piekło

Film z powitania reprezentantów Diecezji Katowickiej:

Obszerne relacje z każdego dnia olimpijskich zmagań na stronach Archidiecezji Łódzkiej:

Dzień 1 – http://archidiecezja.lodz.pl/2018/04/porszewicach-k-lodzi-rozpoczal-sie-final-xxviii-olimpiady-teologii-katolickiej/

Dzień 2 – http://archidiecezja.lodz.pl/2018/04/xxviii-olimpiada-teologii-katolickiej-msza-sw-archikatedrze-lodzkiej/

Dzień 3 – http://archidiecezja.lodz.pl/2018/04/zakonczyl-sie-final-xxviii-olimpiady-teologii-katolickiej-lodzi/

Laureaci i finaliści olimpiad teologii katolickiej z ?Powstańców? na przestrzeni pięciu ostatnich lat:

2013 ? Monika Wypych (2c) ? finalistka XXIII OTK w Legnicy

2014 ? Monika Wypych (3c) i Kinga Boczek (2e) ? finalistki XXIV OTK w Bydgoszczy

2015 ? Robert Kolarczyk (1f) ? laureat I miejsca i Magdalena Pakura (1f) ? finalistka XXV OTK w Łomży

2018 ? Alicja Podleśny (1b) ? laureatka VI miejsca XXVIII OTK w Łodzi