Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku „Projekt Krokus”

„Projekt Krokus”

Klasa 3d o profilu humanistycznym pod opieką Pani Marzeny Bajorskiej po raz drugi wzięła udział w Ogólnopolskim ?Projekcie Krokus?.

Irlandzkie Towarzystwo Edukacji wraz z Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie od 2009 roku realizuje międzynarodowy ?Projekt Krokus?, którego celem jest upamiętnienie półtora miliona żydowskich dzieci oraz setki tysięcy dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holocaustu i II wojny światowej. Celem projektu jest uświadomienie młodzieży niebezpieczeństw związanych z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Każda szkoła, przyłączająca się do owego przedsięwzięcia, otrzymuje cebulki żółtych krokusów, które zakwitając wczesną wiosną, przywołują pamięć bestialsko pomordowanych. Żółty kolor kwiatów nie jest przypadkowy ? w znaczeniu symbolicznym jego celem jest przywołanie koloru gwiazdy Dawida, którą Żydzi zmuszeni byli nosić podczas okupacji niemieckiej.

W tym roku klasa 3d o profilu humanistycznym pod opieką wychowawczyni Marzeny Bajorskiej po raz drugi wzięła udział w ?Projekcie Krokus? i zasadziła na skwerku szkolnym tuż pod ?Drzewkiem Wolności? kolejne, 32 cebulki żółtych krokusów. Uczniowie wzięli również udział w spotkaniu poświęconym przedwojennej i powojennej historii rybnickich Żydów zorganizowanym przez Panią Małgorzatę Płoszaj w Halo Rybnik!

?Projekt Krokus? dzięki Żydowskiemu Muzeum Galicja w Krakowie z powodzeniem jest realizowany od kilku lat nie tylko w Polsce, ale również przez wiele szkół z całego świata. Zasadzone żółte krokusy mają za zadanie ocalić od zapomnienia tych, którzy odeszli w tak dramatycznych okolicznościach, a przede wszystkim przestrzec przed nieuzasadnioną nienawiścią i agresją wobec drugiego człowieka. Celem klasy 3d jest przywracanie do żywych tych, którzy ?zostali wymazani z pamięci?i przypomnienie, że kiedyś Żydzi stanowili cześć naszej społeczności.