Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku ?Śląskie inspiruje? wg Leszka i Weroniki

?Śląskie inspiruje? wg Leszka i Weroniki

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada praktyczna z przedsiębiorczości, której celem jest samodzielne zaplanowanie i zrealizowanie projektu społecznego na dowolny temat. Jej partnerzy to między innymi Ministerstwo Edukacji, T-Mobile oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Na młodych uczestników czekają liczne wyzwania, takie jak samodzielne pozyskiwanie patronów oraz wypełnianie stosu papierkowej roboty, ale niecodzienna nagroda sprawia, iż ?gra jest warta świeczki?.

Leszek Komorowski oraz Weronika Mazurek to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich. Od kilku miesięcy, wspólnie z uczennicami jednej ze szkół w Dąbrowie Górniczej, pracują nad projektem reklamy społecznej ?Śląskie inspiruje?, który powstaje pod egidą ?Zwolnionych z Teorii?, czyli pierwszej polskiej olimpiady praktycznej. Zdecydowali oni, że najodpowiedniejszym formatem będzie reklama społeczna skupiająca się na promowaniu województwa śląskiego i odkrywaniu jego naturalnego piękna, często przyćmionego przez liczne stereotypy na temat regionu.

Aktualnie grupa znajduje się na trzecim, przedostatnim etapie. Po żmudnym stadium planowania, na który składało się tworzenie szczegółowego harmonogramu działania (wybiegającego kilka miesięcy do przodu!), nawiązywanie kontaktu z potencjalnymi sponsorami i patronami medialnymi oraz pozyskiwanie budżetu, przyszedł czas na właściwą realizację projektu. Początkowo więź z odbiorcami została stworzona dzięki social media, zaś kolejnym krokiem było ?wyjście na ulice? i promowanie inicjatywy poprzez rozdawanie ulotek, na których, obok informacji o samym projekcie oraz uczestnikach, znajdowały się ciekawostki o regionie oraz zdjęcia jego najbardziej charakterystycznych zabytków. W planach jest także przeprowadzenie wykładów w wybranych szkołach.

Za punkt kulminacyjny całego przedsięwzięcia można uznać konkurs fotograficzny, który grupa projektowa przeprowadza wspólnie ze swoimi partnerami – Łukaszem Kohutem, Love Silesia oraz warszaty-fotograficzne.org, który jest zarazem fundatorem nagród. Zdjęcia można przesyłać do 15 marca, zaś cały regulamin znajduje się na facebookowej stronie wydarzenia.

Zwieńczenie olimpiady nastąpi pod koniec marca. Na najbardziej wytrwałych uczestników, którzy zdołali doprowadzić swój projekt do końca i udowodnić, że przyczynił się on do znaczącej zmiany społecznej, czekają liczne nagrody, w tym uznawane na całym świecie certyfikaty sygnowane przez PMI R.E.P. To międzynarodowe dokumenty potwierdzające zdobytą wiedzę z zakresu zarządzania, zaś PMI (Project Management Institute) to międzynarodowa organizacja skupiająca kierowników projektów z całego świata. Stanowią one, wraz ze zdobytym doświadczeniem stanowią znaczny atut na rynku pracy i ułatwiają start w dorosłość.

Profil ?Śląskie inspiruje? na Facebooku: facebook.com/nakrecsienaslaskie/
Profil na Instagramie: instagram.com/slaskie_inspiruje/