Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Spotkanie z Panią Małgorzatą Płoszaj w ramach Akcji Żonkil

Spotkanie z Panią Małgorzatą Płoszaj w ramach Akcji Żonkil

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz Akcji Żonkil (społeczno-edukacyjnego projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLINw Warszawie) w auli naszej szkoły miało miejsce spotkanie z Panią Małgorzatą Płoszaj.

Pani Małgorzata Płoszaj jest przewodniczką po Rybniku i Zabytkowej Kopalni Ignacy, tropicielką śladów przeszłości, autorką bloga szufladamalgosi (Szuflada Małgosi), autorką książki „Piękni i młodzi. Opowieści o rybnickich Żydach…”.

W czasie prelekcji młodzież mogła poznać historię miasta z zupełnie innej perspektywy – oczami przedwojennych mieszkańców Rybnika. Pani Małgorzata Płoszaj przedstawiła biografie tych, którzy dawniej tworzyli barwną panoramę miasta, a których historia potraktowała niezwykle okrutnie. Pretekstem do snucia opowieści stała się między innymi fotografia z okładki „Pięknych i młodych. Opowieści o rybnickich Żydach…” – lektury obowiązkowej dla każdego miłośnika Rybnika. To książka, jak się okazuje, o ocaleniu, miłości, dorastaniu, cierpieniu, śmierci oraz nadziei, która ratuje nawet w najmroczniejszych czasach. Z wykładu Pani Małgorzaty Płoszaj dowiedzieliśmy się, że dzieło powstało z pasji, determinacji, a przede wszystkim z szacunku do drugiego człowieka oraz chęci przywrócenia biografii tym, którzy byli częścią przedwojennego Rybnika. Autorka przedarła się przez tysiące stron dokumentów, wertując Internet, odnajdując informacje na temat Żydów, docierając do wielu potomków dawnych mieszkańców miasta i jego okolic. Zadaniem książki stało się odsłonięcie kart „wymazanej” przeszłości oraz losów dawnych mieszkańców miasta, potraktowanych przez historię w nieludzki sposób.

Po skończonym wykładzie młodzież zadawała wiele interesujących pytań oraz miała możliwość porozmawiania z autorką książki osobiście. Pani Małgorzata Płoszaj obiecała, że na jednym spotkaniu się nie skończy. Zatem niecierpliwie czekamy na kolejne intrygujące opowieści
i zapraszamy w gościnne progi naszego liceum!