Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Światowe Dni Origami 2021

Światowe Dni Origami 2021

Dziś rozpoczyna się święto miłośników składania papieru — Światowe Dni Origami, które trwają od rocznicy urodzin Lillian Oppenheimer 24 października (założycielki pierwszej grupy Origami w Stanach Zjednoczonych i współzałożycielki analogicznej grupy w Wielkiej Brytanii) do Dnia Origami obchodzonego w Japonii 11 listopada. Najlepszym sposobem obchodzenia takiego święta jest oczywiście własnoręczne składanie papieru.

Dlatego zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w szkolnym konkursie ORIGAMI. Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni geometrycznej i wiedzy z geometrii przestrzennej, sprawności manualnej i koncentracji oraz kształtowanie zamiłowania do sztuki origami, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Modele wykonane indywidualnie w dowolnej technice (klasyczne, modułowe, płaskie, 3D) można przekazywać nauczycielom matematyki do 15 listopada. Rozstrzygnięcie konkursu połączone z wystawą i wręczeniem nagród będzie miało miejsce do końca listopada.

Uwaga! Osobna kategoria: Origami Matematyczne!

Wszelkie pytania można kierować do nauczycieli matematyki lub bezpośrednio do koordynatora konkursu Aleksandry Wolny-Kowalskiej
Pomysły na modele matematyczne w technice origami można czerpać np. z Wrocławskiego Portalu Matematycznego, gdzie znajdują się instrukcje ich wykonania.

——————————————

W Japonii origami pojawiło się już w VII w. To mnisi nauczyli umiejętności produkcji papieru, a w dalszej kolejności zaszczepili u Japończyków zamiłowanie do jego składania.

Początkowo papier był bardzo drogi. Używano go przede wszystkim do celów związanych z ceremoniami religijnymi w tym z kultem pogrzebowym. W późniejszych wiekach zaczęto przyozdabiać origami również domy. W XVIII wieku ozdoby z papieru pełniły funkcje użytkowe. Pojawiały się m.in. żurawie, żaby, karpie, cykady o znaczeniu symbolicznym, jak również lalki i postacie ze sztuk teatralnych.

Tradycja składania papieru była przekazywana drogą ustną z pokolenia na pokolenie. Najstarsze dokumenty zapisane o origami pochodzą z przełomu XVII/XVIII w. W 1797 r. w Japonii powstał pierwszy podręcznik origami, w którym pokazano 49 sposobów składania żurawia, japońskiego. W Europie origami pojawiło się najpierw w Hiszpanii. Później bardzo szybko rozprzestrzeniło się również na inne kraje. Polskie Centrum Origami znajduje się w Poznaniu.

Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian Origami, między innymi Origami modułowe, które umożliwia wykonanie przestrzennych figur z wielu, połączonych ze sobą, małych elementów z Origami.

Ten rodzaj sztuki został tak popularny w Japonii, że jest obowiązkowym przedmiotem w szkole. Podobno nawet, aby dostać się na jakąkolwiek japońską uczelnię artystyczną, należy wykazać się znajomością Origami. Japończycy, uważają, że Origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. Najbardziej rozpowszechnioną formą z papieru w Japonii jest żuraw, który symbolizuje szczęście i życie. Pierwszy podręcznik Origami przedstawiał aż 49 sposobów wykonania żurawia. Japończycy również stworzyli największego na świecie żurawia, mającego 81,94 m rozpiętości skrzydeł. Zaś najmniejszego wykonał pan Naito Akira, tworząc żurawia z arkuszu papieru o wymiarach 0,1mm x 0,1 mm.

Dlaczego właśnie żuraw?

Jest to jeden z najsłynniejszych modeli japońskiego origami, symbol pomyślności i pokoju. Japońskie legendy mówią, że żurawie żyją przez 1000 lat, dlatego Japończycy wierzą, że złożenie 1000 żurawi przynosi zdrowie i długie życie. Zarówno osobie składającej papierowe żurawie, jak i osobie nimi obdarowanej powinno także spełnić się jedno marzenie.

Słynna jest wzruszająca historia 12-letniej japońskiej dziewczynki Sadako Sasaki, która po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroschimę zachorowała na białaczkę. Znała legendę o papierowych żurawiach i postanowiła złożyć ich 1000, aby odzyskać zdrowie. Jej życzeniem, w którego intencji rozpoczęła tę pracę, było zakończenie cierpień wszystkich chorujących dzieci i sprowadzenie pokoju na ziemię. Przed śmiercią Sadako zdążyła złożyć 644 żurawie. Koledzy ze szkoły dokończyli jej dzieło i zainicjowali wzniesienie pomnika przedstawiającego dziewczynkę ze złotym żurawiem origami w dłoniach. Co roku w rocznicę ataku na Hiroszimę wielu Japończyków przychodzi tam i stroi pomnik kolorowymi żurawiami.

Artykuł oparty na stronach:

Historia origami

Historia origami


http://matematyka.wroc.pl/
https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-origami/