Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Warsztaty MICC – Model International Criminal Court 2023

Warsztaty MICC – Model International Criminal Court 2023

W dniach 10 – 17 września grupa dwunastu uczniów z klas humanistycznych wzięła udział w kolejnej edycji warsztatów MICC – Model International Criminal Court.

Miejscem spotkania dla uczestników z Malty, Niemiec, Słowacji i Polski był kompleks pałacowy w dolnośląskiej Krzyżowej – miejsce działalności antynazistowskiego „Kręgu z Krzyżowej” oraz „Mszy Pojednania” polsko – niemieckiego z 1989 roku.
Tygodniowy pobyt szybko upłynął na wzajemnym poznawaniu się i warsztatach ćwiczeniowych. Młodzież odwiedziła też Wrocław oraz Świdnicę, gdzie miała okazję
zwiedzić jeden z unikatowych kościołów pokoju znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kulminacyjnym elementem warsztatów była jednak symulacja procesów przed Międzynarodowymi Trybunałami Karnymi. Podsumowaniem były wyroki sądowe oraz burzliwa konferencja prasowa, na której przedstawiciele prokuratury, adwokatów oraz sędziów odpowiadali na serię pytań zespołu prasowego.

Opiekunem zespołu był Łukasz Cyran.