Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Wycieczka śladami Młodej Polski

Wycieczka śladami Młodej Polski

30 maja klasy 3a i 3e pojechały na wycieczkę „Śladami Młodej Polski” do Krakowa. Dzięki dofinansowaniu z programu „Poznaj Polskę” mogliśmy skorzystać z oprowadzania przez przewodników w trzech obiektach.

Zaczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Narodowego w Sukiennicach i obejrzenia galerii malarstwa polskiego XIX w. Wszyscy czekali, oczywiście, na „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego. Drugim punktem programu była wizyta w mniej znanym, ale bardzo ciekawym oddziale Muzeum Narodowego – Domu Mehoffera. Jest to ekspozycja stworzona w prywatnym domu młodopolskiego malarza, Józefa Mehoffera, przyjaciela Stanisława Wyspiańskiego. Przewodnicy bardzo ciekawie pokazali losy i twórczość artysty, zajmującego się przede wszystkim sztuką monumentalną (polichromie kościołów i witraże), znanego bardziej poza granicami Polski niż w kraju, ukazując ją na tle artystycznym i towarzyskim epoki. Po oprowadzaniu mogliśmy odpocząć w urokliwym ogrodzie Mehoffera, gdzie często spędzają czas studenci krakowskich uczelni.

Ostatnim miejscem, jakie odwiedziliśmy, była Rydlówka. Niezwykle barwne opowieści przewodników przybliżyły nam miejsce, gdzie nie tylko odbywało się słynne wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, ale żyły i pracowały dwie rodziny – Tetmajerów i Rydlów.

Spotkanie z miejscami, naznaczonymi obecnością nieżyjących artystów, pozwala inaczej i głębiej zanurzyć się w tekstach kultury. To tak, jakbyśmy mogli dotknąć historii i przenieść się w czasie.

Wycieczka była bardzo intensywna, ale warto było się trochę zmęczyć!