Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Humaniści z ?Powstańców? w podróży wiedeńskiej

Humaniści z ?Powstańców? w podróży wiedeńskiej

Pod koniec kwietnia dwie klasy o profilu humanistycznym (1a i 1d) z I LO w Rybniku udały się w niezwykłą podróż do Wiednia. Współorganizatorem wyjazdu i przewodnikiem po jednej z najpiękniejszych stolic europejskich był absolwent ?Powstańców? Michael Łyczek, który mieszkał w tym mieście w czasach studenckich i postanowił pokazać je swoim młodszym kolegom.

Uczniowie zwiedzili najważniejsze miejsca (np. Belweder, Schonbrunn czy katedrę św. Szczepana), poznali secesję wiedeńską i mogli podziwiać bogate zbiory malarstwa w Muzeum Historii Sztuki. Niezwykłym przeżyciem był udział w otwartej próbie Filharmoników Wiedeńskich w Złotej Sali Musikverein, którą większość z nas zna z telewizyjnych relacji słynnych koncertów noworocznych. Symfonia J. Brahmsa w wykonaniu najlepszej orkiestry na świecie to naprawdę niezapomniane przeżycie.

Pobyt w Wiedniu oprócz napiętego programu kulturalnego przewidywał także wieczorną wizytę na Praterze – jednym z najbardziej znanych parków rozrywki. Szczególnie sympatycznym elementem wycieczki okazały się jednak spontaniczne ?zajęcia taneczne? w towarzystwie grupy hiszpańskiej, które odbyły się na placu pod katedrą św. Szczepana, gromadząc wokół tańczących popularną ?belgijkę? wielu przypadkowych przechodniów.

To była naprawdę niezwykła podróż pełna niezapomnianych wrażeń.