Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku ?Przebaczamy i prosimy o przebaczenie?

?Przebaczamy i prosimy o przebaczenie?

W murach naszej szkoły zostanie odsłonięta tablica poświęcona kard. Bolesławowi Kominkowi. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów 50. rocznicy wystosowania ?Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich?.

W środę 18 listopada 2015 roku przypada 50. rocznica wystosowania ?Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich?, z przesłaniem wzajemnego pojednania pomiędzy oboma narodami. Dokument, w którym padło znamienite zdanie ?Przebaczamy i prosimy o przebaczenie? stał się kluczowy dla powojennych relacji polsko-niemieckich, a ich autor, syn śląskiej ziemi i pierwszy absolwent polskiej szkoły średniej w Rybniku, kard. Bolesław Kominek, może być zaliczany do ojców europejskiego pojednania.

Obchody tej rocznicy, są doskonała? okazja? do przypomnienia dziedzictwa myśli kardynała Kominka oraz do rozważań nad trudnym i wciąż niedokończonym procesem pojednania pomiędzy narodami Europy. Z tego względu Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz Teatr Ziemi Rybnickiej organizują w środę 18 listopada obchody 50. rocznicy wystosowania ?Orędzia Pojednania?. Honorowy patronat nad wydarzeniem przyjęli dwaj absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku, Abp Damian Zimoń oraz Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, a rybnicka inicjatywa została wpisana w program międzynarodowych obchodów koordynowanych przez wrocławski Ośrodek ?Pamięć i Przyszłość?.

W ramach obchodów w gmachu ZS nr 1 zostanie odsłonięta tablica poświęcona kard. Bolesławowi Kominkowi ufundowana przez kapłanów ? absolwentów i katechetów szkoły, a w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się otwarte spotkanie poświęcone inicjatorowi i autorowi ?Orędzia?. Złoży się na nie montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci z ZSP nr 3 w Wodzisławiu Śląskim noszącego imię Kardynała Bolesława Kominka oraz wykład ks. dr. hab. Henryka Olszara.

Szczegółowe informacje o obchodach są dostępne na stronie: www.1965-2015.eu oraz na profilu ?Orędzie Pojednania? w portalu Facebook i Twitter.

Plan obchodów rocznicy w Rybniku:

  • Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy w budynku Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śl. w Rybniku (ul. Kościuszki 41) ? godz. 9.oo (zaproszeni goście).
  • Spotkanie w Teatrze Ziemi Rybnickiej (Plac Teatralny 1) ? godz. 10.oo. (wstęp wolny). W programie: montaż słowno-muzyczny ?Kardynał Bolesław Kominek ? nasz patron? w wykonaniu zespołu wokalnego ?Moderato? z ZSP nr 3 w Wodzisławiu Śl. pod kierunkiem p. Wiesławy Brachman-Kubicy. Wykład ks. dr. hab. Henryka Olszara (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego) pt. ?Kardynał Bolesław Kominek ? apostoł pojednania?.

Organizatorzy:
Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śl. (www.zs1.rybnik.pl)
Teatr Ziemi Rybnickiej (www.teatrziemirybnickiej.pl)

Partnerzy:
Ośrodek ?Pamięć i Przyszłość? – www.pamieciprzyszlosc.pl

>> Plan polsko-niemieckich obchodów 50. rocznicy wystosowania ?Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich?

kominek_50_rocznica