Z okazji Święta Liczby Pi, które co roku przypada 14 marca, zapraszamy naszych uczniów do wzięcia udziału w dwóch konkursach.
Święto Liczby Pi – konkurs na lapbook
3,1415 to pierwsze cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie. Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3,14. Z tej okazji chcieliśmy Cię zaprosić do wzięcia udziału w konkursie na lapbook o liczbie Pi. Możesz w nim zamieścić ciekawostki związane z tą niesamowitą liczbą, odrobinę historii lub najnowsze odkrycia. To Ty zdecyduj!
Regulamin:
W konkursie może wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły. Termin przesłania zdjęć pracy (bądź krótkiego filmiku) do 6 kwietnia 2021r. na adres awolny-kowalska@zs1.rybnik.pl
Udział w konkursie oznacza zgodę na publikację imienia i nazwiska ewentualnych laureatów oraz zdjęcia wykonanej pracy na stronie szkoły.
Po zebraniu prac zostanie zorganizowana wystawa (po powrocie do nauki stacjonarnej). Prace nie będą zwracane.
Trzy najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Na wybór najciekawszych prac będzie miała wpływ oryginalność, staranność wykonania, dobór technik i form pracy.
Wymagania:
- praca musi mieć formę lapbooka,
- praca powinna mieć wielkość maksymalnie A3 i nie mniej niż A4 (kartka ksero),
- praca powinna być oryginalna i nie naruszać praw innych osób.
Święto Liczby Pi – konkurs na pi-emat
Najczęściej używaną sztuczką mnemotechniczną jest zapamiętanie wierszyka, w którym liczba liter kolejnego słowa to cyfra w rozwinięciu dziesiętnym pi. Znane są takie wierszyki w języku angielskim, francuskim, rosyjskim… Po polsku rozpowszechniony jest wierszyk Kazimierza Cwojdzińskiego:
Kuć i orać 3,14
w dzień zawzięcie, 159
bo plonów niema bez trudu. 26535
Złocisty szczęścia okręcie, 897
kołyszesz. 9
Kuć. 3
My nie czekajmy cudu. 2384
Robota 6
to potęga ludu. 264
Witold Rybczynski w zasłużonym dla popularyzacji nauki w Polsce miesięczniku „Problemy” (nr 8/1949) nadał takim wierszykom nazwę „pi-emat” i ogłosił konkurs na pi-ematy, pozwalające zapamiętać kolejne cyfry po przecinku w rozwinięciu dziesiętnym liczby.
My również zachęcamy do ułożenia własnego pi-ematu i przesłanie go do 6 kwietnia 2021r. na adres awolny-kowalska@zs1.rybnik.pl. Przewidziane nagrody!
Zespół matematyków I LO w Rybniku