Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Święto Matematyki 2024 – relacja

Święto Matematyki 2024 – relacja

W poniedziałek 10 czerwca 2024 roku w naszej szkole już po raz siódmy zostało zorganizowane Święto Matematyki.

W ramach imprezy odbyło się kilka ciekawych wydarzeń, w których licznie wzięli udział uczniowie naszej szkoły.

Punktualnie o godz. 8.00 wystartował konkurs dotyczący liczby Pi. Najlepsi w zapamiętywaniu kolejnych cyfr po przecinku nieskończonego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi okazali się Maja Chrószcz z kl. 2a (277 cyfr) i Przemysław Tomaszewski z kl. 3e (273 cyfry). Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał p. Adam Spandel.

O godz. 8.30 w Klubie rozpoczął się Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły. Uroczyście imprezę rozpoczęła Pani Dyrektor Gabriela Chomicka życząc wszystkim dobrej zabawy! Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim, tzn. każdy z uczestników rozegrał 9 rund po 10 minut. W zawodach najlepszy okazał się Piotr Szurowski (kl. 1f). Tuż za nim uplasowali się Mikołaj Nowak (kl. 2g) i Mikołaj Bratek (kl. 2i). Kolejne miejsca zajęli Krzysztof Węgrzyk (kl. 1e), Paweł Mikołajewicz (kl. 2g), Witold Żak (kl. 3f), Marcin Kmiecik (kl. 1b), Zofia Drzymulska (kl. 1f), Beata Karkos (kl. 1b), Przemysław Chrószcz (kl. 2h). Za obsługą sędziowską i organizację zawodów odpowiedzialny był p. Patrycjusz Cieślak z MKSz Rybnik. Serdecznie dziękujemy za sprawne przeprowadzenie turnieju i liczymy na dalszą współpracę w kolejnych edycjach! Szczególne podziękowanie dla p. Hanny Wojtalik za nawiązanie współpracy z MKSz i współorganizację turnieju. Panu Dyrektorowi Arkadiuszowi Tabackiemu dziękujemy za wręczenie dyplomów, medali i oczywiście nagrody głównej, czyli pucharu!

W auli wybrane klasy, głównie o profilu matematyczno-fizycznym, wysłuchały wykładu popularno-naukowego pt. „Geometria nieeuklidesowa”. Referat gościnnie wygłosił były nauczyciel matematyki w naszej szkole i jednocześnie wicedyrektor mgr Dariusz Wantulok. Dziękujemy Panu Dariuszowi za uświetnienie naszej imprezy! Po wykładzie uczniowie mieli okazję zadawania pytań.

Turniej „1 z 10” został rozegrany oddzielnie dla klas pierwszych i drugich. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z geometrii, algebry czy arytmetyki. Odpowiadali na różnorodne pytania np. ile osi symetrii ma prosta? Jaka jest najmniejsza liczba pierwsza? Czy 0 jest liczbą naturalną? Gratulujemy wiedzy i odwagi wszystkim uczestnikom! Dziękujemy uczniom z klasy 3b oraz p. Halinie Czech za fachowe przeprowadzenie turnieju.

Oto zwycięzcy turnieju „1 z 10”:
1. Natalia Mietła (kl. 2f), 2. Maciej Malczok (kl. 2e), 3. Wojciech Wałach (kl. 2f).
1. Igor Kryjanowski (kl. 1f), 2. Maciej Stelmach (kl. 1e), 3. Maksymilian Stefanek (kl. 1e).

Podczas imprezy został też rozstrzygnięty konkurs na plakat matematyczny. Prace można podziwiać na wystawie w auli szkolnej. Najlepszą pracę wg jury wykonał Maciej Stelmach z kl. 1e. Dominika Wala z kl. 3f zdobyła drugie miejsce. Wyróżnienie przypadło Hannie Kołakowskiej z kl. 3f i Amelii Hamros z kl. 2c. Serdecznie dziękujemy p. Adamowi Dolibie za przeprowadzenie konkursu i przygotowanie wystawy.

W konkursie KAHOOT najszybsza okazała się Justyna Drąszczyk, która tym samym zajęła I miejsce. Pytania do konkursu przygotowała i całość przeprowadziła p. Agata Kwiatoń.

Wydarzenie zorganizowali nauczyciele matematyki 1LO. Koordynatorem całości i pomysłodawczynią imprezy jest p. Aleksandra Wolny-Kowalska.