Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Matematyczne święto w ?Powstańcach?

Matematyczne święto w ?Powstańcach?

Turniej ?1 z 10?, konkurs na plakat matematyczny, wykłady w języku angielskim, układanie kostki Rubika czy turniej szachowy ? to tylko niektóre atrakcje, jakie zostały przygotowane z okazji Święta Matematyki w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

Uczestnikami matematycznego turnieju ?1 z 10? byli przedstawiciele drugich klas licealnych o profilach humanistycznych i biologiczno-chemicznym. Pytania przygotowane przez Halinę Czech oraz Gabrielę Chomicką dotyczyły zagadnień z zakresu matematyki ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Andrzej Szpak z 2a, drugie ? Angelika Kowol z 2c, a trzecie ? Karolina Marszałek z 2c.

W konkursie na plakat matematyczny zwyciężyła Natalia Szołtysek z 1a, z pracą dotyczącą Złotego Podziału. Drugi był projekt Pawła Tumasa i Mateusza Kawuloka z 2e. Trzecie miejsce ex aequo zajęły Natalia Gołowacz z 1d i Klaudia Wysiadecka z 2f. Prace oceniali Tadeusz Chrószcz, Maria Mrozek, Dariusz Wantulok i Adam Doliba (przewodniczący jury).

Wykłady z matematyki dla uczniów liceum prowadziła dr Iwona Nowak z wydziału matematyki stosowanej na Politechnice Śląskiej. Pierwszy wykład nosił tytuł ?Is the ball always round? Metric and metric spacies?, a drugi dotyczył liczby pi. Oba były wygłoszone w języku angielskim. Pani dr przyjechała do nas na zaproszenie nauczycielki matematyki Katarzyny Hlubek.

W zawodach w układaniu kostki Rubika najszybszy okazał się Adam Gottscholl z 2e, który potrzebował niespełna 18 sekund na ułożenie całości. Zaledwie 0,02 sek. wolniejszy okazał się Szymon Śliwiński z 2f. W sumie kostkę Rubika ułożyło 25 uczniów naszej szkoły. Za konkurs byli odpowiedzialni Maciej Boczarski i Kacper Plisz z 2b oraz Szymon Śliwiński z 2f.

Koordynatorem Święta Matematyki w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śl. była nauczycielka Aleksandra Wolny-Kowalska. W organizację imprezy włączył się cały zespół przedmiotowy matematyków, a nagrody dla uczestników konkursów ufundowała Rada Rodziców.