Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Sztuka i innowacja – dron walczący ze smogiem

Sztuka i innowacja – dron walczący ze smogiem

?Urban CONE? to projekt Michała Pośpiecha, który ze swoim wynalazkiem zajął trzecie miejsce w prestiżowym międzynarodowym konkursie ELEKTROLUX DESIGN LAB. Latająca maszyna przypominająca meduzę ma za zadanie oczyszczać powietrze ze smogu.

Michał Pośpiech – absolwent z 2007 r. z klasy matematyczno-informatycznej naszego liceum jest autorem nowatorskiego rozwiązania. Przekonać się mogli o tym widzowie głównego wydania Teleexpresu. W krótkim materiale zaprezentowano jego dron oczyszczający powietrze z miejskiego smogu, który na międzynarodowym festiwalu designerskim w Paryżu (Electrolux Design Lab) zdobył 3. miejsce. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem tego pomysłu.

? O Michale mogę powiedzieć, że to indywidualność o szerokich horyzontach ? wspomina były wychowawca klasy mgr Dariusz Jądro. ? Zawsze ciekawy świata i przede wszystkim myślący. W czasach uczęszczania do I LO jego pasją była sztuka. Miał bardzo dobrą rękę do szkiców wykonywanych ołówkiem. Widać, że dziś wykorzystuje te umiejętności i nie boi się śmiałych wyzwań.

Michałowi życzymy kolejnych racjonalizatorskich pomysłów i trzymamy kciuki, aby nowe urządzenie mogło zyskać szerokie zastosowanie.

Materiały wideo nt. Michała w portalu YouTube: