Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Wymiana międzyszkolna z Castres

Wymiana międzyszkolna z Castres

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich podjął kolejną propozycję wymiany międzyszkolnej. Po Rodez, kolejna szkoła z Midi-Pyrénées (Francja), z Castres - Ensemble Scolaire Notre-Dame wyraziło chęć współpracy z Powstańcami; a wszystko dzięki pomocy Honorowego Obywatela Rybnika, pana Jacques?a Beaulieu, który skontaktował te dwie szkoły.

Od 6 do 11 kwietnia 16 osobowa grupa młodzieży oraz opiekunowie, pani Véronique Bousquet i pan Jacques Beaulieu zwiedzali Wieliczkę, Kraków, Oświęcim oraz obserwowali lekcje w liceum i w gimnazjum.

W czwartek, 9 kwietnia, odbyła się uroczystość inaugurująca wymianę między szkołami, w której uczestniczyli zaproszeni Goście w osobach: Pan Wiceprezydent Wojciech Świerkosz, Wicedyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku Jan Bochenek, Członek Zarządu Stowarzyszenia Rybnik-Europa Wiesława Różańska. Uroczystość uświetnił występ uczniów gimnazjum i liceum w spektaklu słowno-muzycznym polsko-francusko-angielskim.

Francuska młodzież wyjechała zachwycona polską gościnnością, atmosferą w szkole oraz bogactwem zabytków w regionie. Rewizyta w październiku.