Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku X Warsztaty Humanistyczne

X Warsztaty Humanistyczne

W tym roku w I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbyły się jubileuszowe X Warsztaty Humanistyczne! Tegorocznym tematem przewodnim imprezy była OPOWIEŚĆ! Uczniowie liceum oraz zaproszeni goście, w tym uczniowie innych szkół rybnickich, mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów poprowadzonych przez: Michała Pabisia-Orzeszynę, Edytę Poskrobko, Michała Malinowskiego oraz Jerzego Franczaka, a także spróbować swoich sił w konkursie literackim i fotograficznym.

Dwudniowe warsztaty rozpoczęły się wykładem ?Opowiadania transmedialne? ? czyli jak się tworzy uniwersa rozrywkowe (książka, film, komiks, gra). Kolejnym punktem programu były zajęcia z analizy filmu dokumentalnego zatytułowane „Jak opowiada się historie, które nie są fikcją?”.

Poprowadził je znany i lubiany w „Powstańcach” Michał Pabiś-Orzeszyna – filmoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego. Drugą część warsztatów pt. „Baśnioreaktywacja, czyli miejsce baśni w świecie współczesnym” poprowadziła pani Edyta Poskrobko. Zwróciła ona uwagę na to, iż baśnie są bardzo potrzebne w kulturze, gdyż w naturalny sposób kształtują ludzką osobowość i przygotowują ją do radzenia sobie z różnymi emocjami.

Drugi dzień rozpoczęły warsztaty kreatywnej pracy z opowieścią „Kuferek wyobraźni”, które poprowadził Michał Malinowski – inżynier wyobraźni i profesjonalny opowiadacz bajek. W trakcie tych warsztatów uczesnicy brali aktywny udział w ćwiczeniach, wysłuchali wielu niezwykłych opowieści, a także tworzyli swoje własne. Niezwykłą przygodą dla licealistów okazała się… zabawa klockami. Trzeba było zbudować za ich pomocą jakąś rzeczywistość i stworzyć do niej swoją opowieść. Kolejny wykład poprowadził Jerzy Franczak – wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach „Lekcji czytania z Tygodnikiem Powszechnym” wykładowca wraz z uczestnikami zajęli się interpretacją niezwykle ciekawych i zaskakujących „Opowieści kosmikomicznych” Italo Calvino.

Warsztaty Humanistyczne organizowane przez Aleksandrę Kotas i Joannę Miksztę już od 10 lat przyciągają pasjonatów nauk humanistycznych do ?Powstańców?! Są idealną okazją do wysłuchania interesujących prelekcji, a także dają możliwość dyskusji i pogłębienia swojej wiedzy.