W tym roku w I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbyły się jubileuszowe X Warsztaty Humanistyczne! Tegorocznym tematem przewodnim imprezy była OPOWIEŚĆ! Uczniowie liceum oraz zaproszeni goście, w tym uczniowie innych szkół rybnickich, mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów poprowadzonych przez: Michała Pabisia-Orzeszynę, Edytę Poskrobko, Michała Malinowskiego oraz Jerzego Franczaka, a także spróbować swoich sił w konkursie literackim i fotograficznym.
Dwudniowe warsztaty rozpoczęły się wykładem ?Opowiadania transmedialne? ? czyli jak się tworzy uniwersa rozrywkowe (książka, film, komiks, gra). Kolejnym punktem programu były zajęcia z analizy filmu dokumentalnego zatytułowane „Jak opowiada się historie, które nie są fikcją?”.
Poprowadził je znany i lubiany w „Powstańcach” Michał Pabiś-Orzeszyna – filmoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego. Drugą część warsztatów pt. „Baśnioreaktywacja, czyli miejsce baśni w świecie współczesnym” poprowadziła pani Edyta Poskrobko. Zwróciła ona uwagę na to, iż baśnie są bardzo potrzebne w kulturze, gdyż w naturalny sposób kształtują ludzką osobowość i przygotowują ją do radzenia sobie z różnymi emocjami.
Drugi dzień rozpoczęły warsztaty kreatywnej pracy z opowieścią „Kuferek wyobraźni”, które poprowadził Michał Malinowski – inżynier wyobraźni i profesjonalny opowiadacz bajek. W trakcie tych warsztatów uczesnicy brali aktywny udział w ćwiczeniach, wysłuchali wielu niezwykłych opowieści, a także tworzyli swoje własne. Niezwykłą przygodą dla licealistów okazała się… zabawa klockami. Trzeba było zbudować za ich pomocą jakąś rzeczywistość i stworzyć do niej swoją opowieść. Kolejny wykład poprowadził Jerzy Franczak – wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach „Lekcji czytania z Tygodnikiem Powszechnym” wykładowca wraz z uczestnikami zajęli się interpretacją niezwykle ciekawych i zaskakujących „Opowieści kosmikomicznych” Italo Calvino.
Warsztaty Humanistyczne organizowane przez Aleksandrę Kotas i Joannę Miksztę już od 10 lat przyciągają pasjonatów nauk humanistycznych do ?Powstańców?! Są idealną okazją do wysłuchania interesujących prelekcji, a także dają możliwość dyskusji i pogłębienia swojej wiedzy.