Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Wymiana z francuskim Castres (5-13.10.2016)

Wymiana z francuskim Castres (5-13.10.2016)

Druga wymiana szkolna ze szkołą francuską za nami. Okazała sie wyjątkowa z paru powodów.

Pierwszym z nich była wizyta Pana Konsula Honorowego RP M. Antoine Jankowskiego w pierwszym dniu naszego pobytu w bliźniaczej szkole ?Ensemble Scolaire Notre Dame de Castres?. Pan Konsul Honorowy pogratulował obu szkołom chęci kontynuowania wymiany międzyszkolnej, wspomniał o licznych kontaktach z Polonią w regionie Midi-Pyrenées, jak również nakreślił dalsze plany współpracy między naszymi krajami.

Wyjątkowe były również odwiedzane miejsca: średniowieczne miasto Carcassonne z zamkiem i jednonawowym kościołem, Saint Nazaire, Albi, którego dawną świetność miasto zawdzięcza uprawie i handlowi rośliną zwaną pastelem, miasto narodzin Henri de Toulouse-Lautreca, dalej Tuluza, stolica regionu, miasto uniwersyteckie, siedziba koncernu Airbus Industrie.

Wreszcie, co jest największym kapitałem wymian, to poznanie francuskich rodzin, ich kultur, życia codziennego no i przełamanie barier, by język francuski zajął miejsce angielskiego.

Przywieźliśmy wiele wspaniałych wrażeń z każdego z tych miejsc i wierzymy, że kiedyś tam jeszcze powrócimy. Kolejna wizyta Francuzów już w marcu 2017 roku, a nasz wyjazd pewnie w październiku 2017.

Elżbieta Paniczek